قبلی
بعدی
بهترین روش چیدمان اتاق نشیمن

 1,395 بازدید کل,  2 بازدید امروز

بهترین روش چیدمان اتاق نشیمن

مکان کاناپه عنصر اصلی اتاق نشیمن را تعریف میکند.

اولین عنصری که باید در اتاق­نشیمن قرار داد، کاناپه است. کاناپه در واقع مبل حجیمی است که کل فضا را ساختار می­دهد. کاناپه باید در قلب و مرکز اتاق­نشیمن باشد. کاناپه عنصر اصلی اتاق­نشیمن است. برای چیدمان کاناپه باید سطح و حجم آن را در نظر گرفت. در یک سالن بزرگ می­توان یک کاناپه بزرگ را در مرکز سالن قرار داد. حتی می­توان از دو کاناپه روبروی هم استفاده کرد. اگر کاناپه قابلیت تغییر فرم داشت باید اطمینان حاصل کرد که به اندازه کافی فضا برای تغییر آن از حالت کاناپه به تخت وجود دارد.

در یک سالن کوچک ترجیحا بهتر است کاناپه به یک دیوار بچسبد. مهم­ترین نکته این است که مناطق عبور کاملا باز  و خالی از مبل باشند.

کاناپه ذاتن مبلی است که امکان دور هم جمع شدن و گپ زدن افراد را در یک نقطه فراهم می­کند. روبروی تلویزیون، شما را در یک شب­نشینی سینمایی همراهی می­کند و یا در مقابل شومینه مکان مناسبی برای لم دادن و لذت بردن از گرما و فضای صمیمی ایجاد شده را به شما می­دهد. در صورت داشتن یک منظره بسیار چشمگیر قرار دادن  کاناپه در مقابل آن پنجره بزرگ ایستگاه استراحتی روحی و جسمی را فراهم می­کند.

در طراحی اتاق نشیمن به چند نکته توجه کنید:

به صندلی­ها و محل­های متعدد برای نشستن فکر کنید تا همه افراد امکان نشستن داشته باشند. کاناپه می­تواند با چند مبل تک نفره یا صندلی دسته­دار و حتی نیمکت تکمیل شود.

بهترین روش چیدمان اتاق نشیمن

چیدمان اتاق نشیمن را با توجه به فرم آن تطابق دهید.

هنگامیکه کاناپه و محل قرارگیری آن انتخاب شد باید به فکر شکل­گیری اتاق نشیمن بود و سپس مابقی مبلمان را به آن اضافه کرد. این امر به شدن به اندازه و شکل اتاق نشیمن بستگی دارد. چند نکته ساده می­تواند به شما در ایجاد بهترین شکل ممکن کمک کند.

بهترین روش چیدمان اتاق نشیمن

اتاق نشیمن با فرم ال:

در این نوع سالن­ها، دو فضای مجزا در عین حال چسبیده به هم وجود دارد که برای چیدمان آن ها باید مشخص شود که این دو فضا چه خواهند بود. به عنوان مثال: یک بخش به عنوان سالن غذاخوری یا دفتر کار که می­تواند اتاق نشیمن را همراهی کنند. همه چیز به احتیاجات و استفاده شما بستگی دارد. اما بزرگ­ترین و روشن­ترین بخش این سالن ال شکل را برای کاناپه بگذارید. مناطق برای گذر کردن را خالی از مبل بگذارید.

بهترین روش چیدمان اتاق نشیمن

اتاق نشیمن مربعی شکل:

 شکل مربع می­تواند تصور یک اتاق نشیمن بسیار متقارن را ایجاد کند که شکل دادن به آن دشوار است. اولین راه حل این است که مبلمانی با لبه­های گرد و منحنی انتخاب کنید که علاوه بر دوستانه­تر کردن اتاق نشیمن، شکل و فرم سالن را نرم­تر کند. اگر اتاق نشیمن مربع بزرگ است می­توان با گذاشتن دو کاناپه صاف روبروی هم و ایجاد فرم مستطیل از هم اندازه بودن دیوارهای مربعی سالن از لحاظ بصری کم کرد. در صورت مربعی بودن سالن­پذیرایی از قرار دادن کاناپه در مرکز سالن خودداری کنید و از دیوارها و زوایای آن استفاده کنید.­

اتاق نشیمن بلند و دراز :

یک سالن دراز می­تواند این تصور را ایجاد کند که شما در یک راهرو هر چند عریض هستید. اما با چند ترفند می­توان این تاثیر را کاهش داد. اولین ترفندی که می­توان استفاده کرد ایجاد فرم ها و چیدمان­های متنوع و جدید در اتاق نشیمن است، حتی اگر سالن عرض زیادی داشت. با گذاشتن یک کاناپه در گوشه­ای از سالن دراز ناخودآگاه فضای کوچک مربعی ایجاد می­شود و در نتیجه  اتاق را از نظر بصری عریض­تر نشان می­دهد. با استفاده از یک پاراوان یا انواع قفسه­ها و کتابخانه­ها فضا را تقسیم کرده و محدود کنید. باید طول سالن را بشکنید پس با قرار دادن موانع بصری که همان مبلمان یا قفسه­ها است اجازه ندهید نگاه چشم تا انتهای سالن برود، در مسیرش باید ایستگاه­های مختلف بصری ایجاد کنید. این امر در چیدمان راهرو نیز صدق می­کند. چیدمان مبلمان را در راستای عرض سالن بیشتر تاکید کنید تا درازای سالن کمتر به چشم آید.

سالن نشیمن خود را طوری طراحی کنید که با فعالیت های شما مطابقت داشته باشد.

اتاق نشیمن  اتاقی است که ما بیشترین زمان را در آن می­گذرانیم و اتاقی است که معمولن اعضای یک خانواده را دور هم جمع می­کند. بنابراین لازم است فعالیت­هایی که در آن صورت می­گیرد را در نظر گرفت. اگر بچه کوچک دارید حتما بخشی از کف اتاق نشیمن خود را خالی بگذارید، اگر به مطالعه علاقمندید گوشه­ای راحت با منبع نوری ملایم و کافی را برای ساعت­های مطالعه خود در نظر بگیرید، اگر به دیدن فیلم با دستگاه ویدئو پروژکشن علاقمندید یکی از دیوارهای سالن نشیمن خود را سفید کرده و خالی از هر گونه تابلو یا اشیا دکوراتیو بگذارید. برای چیدمان اتاق نشیمن پرسیدن سوالات درست الزامی است. چه کسانی از این فضا استفاده می­کنند؟ معمولن چند نفر هستند؟ به چه تجهیزاتی نیازمندند؟ شغل آنها چیست؟ به چه نوع سرگرمی­هایی علاقمندند؟ بنابراین متوجه می­شویم اتاق نشیمن با زندگی روزمره ارتباط مستقیم دارد و با توجه به پاسخ پرسش­های بالا با اعضای خانواده سازگار خواهد بود.

برای روشنایی بهتر مراقب نور اتاق نشیمن باشیم.

نور به عنوان عنصر مهمی از اتاق نشیمن خالق و ایجاد کننده آمبیانس فضاست. چندین نوع نورپردازی در اتاق نشیمن مورد انتظار است که منعکس­کننده تنوع فعالیت­های انجام شده در آن است. هیچ گاه از یک نوع نورپردازی یا تنها یک منبع نوری برای اتاق نشیمن استفاده نکنید. نور طبیعی روز ستاره اتاق نشیمن است. در واقع پرتوهای نور خورشید غیر قابل جایگزین هستند و با هیچ منبع نوری مصنوعی نمی­توان آنها را جایگزین کرد. علاوه بر روشنایی و گرما بخشیدن به فضای خانه موجب بالا بردن روحیه و شادابی افراد نیز می­شود. این مسئله از نظر علمی هم ثابت شده است بطوریکه در کشورهای اروپای شمالی که از نور خورشید کمتری برخوردار هستند میزان درصد افراد غمگین و افسرده به نسبت اروپای مرکزی به خصوص اروپای جنوبی بسیار بالاتر است.

داشتن یک منبع خوب از نور طبیعی در اتاق نشیمن به شما این امکان را می­دهد که روز را به خوبی آغاز کنید. برای مثال از پنهان کردن نور طبیعی در پشت پرده­های مات و کدر بپرهیزید . اگر اتاق نشیمن از نور طبیعی کافی برخوردار نیست می­توان با استفاده از آئینه نور را در تمام اتاق نشیمن پخش کرد. علاوه بر این با استفاده از انواع نور مصنوعی می­توان به سطح مطلوبی از درخشندگی رسید. با استفاده از انواع چراغ­ها مثل انواع آباژور پایه کوتاه یا بلند، چراغ های روی زمین، انواع دیوارکوب و لوستر علاوه بر تامین نور کافی به عنوان اشیای تزئینی نیز استفاده کرد.

استفاده از قفسه ها راه حلی مناسب برای از بین بردن ازدحام و شلوغی در اتاق نشیمن است.

اتاق نشیمن یک اتاق چند منظوره است که انواع مختلفی از فعالیت­ها را در خود جای می­دهد. از جمله سرو کردن غذا، تماشای تلویزیون یا فیلم و حتی مهمانی­های متعدد. بنابراین چیدمان و گسترش اتاق پذیرایی باید به گونه­ای باشد که بتواند تمامی این استفاده-ها را در خود جای دهد. به منظور اجرای این هدف و برای مرتب نگه داشتن فضای آن استفاده از انواع قفسه­ها، شلف­ها و کتابخانه­ها ضروری است.

برای بخش اتاق غذاخوری استفاده از انواع کمد یا بوفه به منظور چیدن ظروف و لوازم لازم در زمان صرف غذا توصیه می­شود.

بهترین روش چیدمان اتاق نشیمن
بهترین روش چیدمان اتاق نشیمن

یک فضای شخصی شده که مناسب اتاق نشیمن است ایجاد کنید.

اتاق نشیمن شما باید منعکس کننده شخصیت شما باشد تا بتوانید در آن احساس خوبی داشته باشید. علاوه بر چیدمان مبلمان می­بایست به تزئینات آن نیز فکر کرد. انتخاب رنگ­ها و مواد مختلف نشان دهنده سلیقه و استایل مورد علاقه شماست. برای چیدمان اتاق نشیمن ابتدا مشخص کنید به چه استایلی در دنیای دکوراسیون داخلی علاقه­مندید. گاه در این راه متوجه می­شوید که در عین حال چند استایل مختلف توجه شما را به خود جلب کرده اند. در این شرایط می­توانید چند استایل را با هم ترکیب کنید. گاه ترکیب استایل­های کلاسیک با مدرن به مراتب جذاب­تر از انتخاب یک استایل است. این امر برای رنگ کمی متفاوت است. برای استفاده از رنگ توصیه می­شود در اتاق نشیمن حداکثر از 3 رنگ استفاده شود. در دیزاین داخلی معمولن پیشنهاد می­شود که از خاکستری­های رنگی استفاده شود که شدت رنگ زیادی ندارند. گاه علاقه شخص به یک رنگ خالص و قوی است در این شرایط سعی کنید با ترکیب با یک یا دو رنگ ضعیف­تر از شدت و قدرت جذب آن کم کنید. اتاق نشیمن باید فضایی باشد که بتوان ساعت­ها در آن ماند، بنابراین باید فضایی آرامبخش باشد.

برای ایجاد این آرامش استفاده از لوازم شخصی یا اکسسوری­های مورد علاقه مانند انواع گیاه، عکس­های خانوادگی و حتی اشیای یادگاری از سفرهای مختلف می-تواند شما را به هدف نزدیک­تر کند.

 

در این مقاله سعی شده است ترفندهای متعددی در جهت چیدمان اتاق نشیمن ارائه شود، حال سوال این است که اولین ترفندی که در این مسیر انتخاب می­کنید چیست؟

 

مترجم و مولف: ساناز طایفه

 

 

 1,396 بازدید کل,  3 بازدید امروز

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله

مبلمان به سبک برادران آدام

یکی از مهم ترین سبک های مبلمان که در واقع در معماری داخلی نیز گسترش پیدا کرد، سبک برادران آدام است. برادران آدام از یک

 442 بازدید کل,  4 بازدید امروز

ادامه مطلب »
مبلمان چیپندال

مبلمان چیپندال

سبکی قدیمی که جایگاه خود را در چیدمان مدرن حفظ کرده است. یکی از سبک های مطرح مبلمان که حتی امروزه نیز جایگاه خاصی در

 73 بازدید کل,  4 بازدید امروز

ادامه مطلب »