جستجو کردن
  • درخواست نمایندگی

تاریخچه کوسن

تالیف و ترجمه :
ساناز طایفه ، طراح مبلمان – مدرس دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران
مهدی طلاجوی ، طراح ارشد مبلمان

مدت زمان مطالعه : ۴ دقیقه

اشتراک گذاری :

تاریخچه کوسن

درباره تاریخچه کوسن

امروزه کوسن به عنوان یک اکسسوری تزئینی مبلمان در مدل‌­ها و بافت‌­های متنوع مورد استفاده قرار می­گیرد. اما کوسن نیز مانند هر شی دیگر تاریخچه مخصوص به خود را دارد. قدمت اولین شی شبیه به کوسن یا بالش مربوط به 7000 سال قبل از میلاد است. کاربرد آن کمی متفاوت بوده است. قابل ذکر است که کوسن یا همان بالش در ابتدا فرم مستطیلی داشت عمدتا از جنس سنگ بود و برای بالا بردن سر (پادشاهان و افراد ثروتمند) به منظور جلوگیری از نفوذ حشرات و موجودات کوچک به داخل گوش، دهان و بینی استفاده می­شد. دلیل اختصاص یافتنش یه طبقه ثروتمند، قیمت بالای سنگ بود. طبق گزارش متخصصان نمونه­های اولیه آن در منطقه بین النهرین یافت شده است. بنابر کشور و فرهنگ، کاربرد و زیبایی­شناسی کوسن ها متفاوت بوده است. به عنوان مثال در آسیا، کوسن یک شی مقدس تصور می­شد و با متریالی چون چینی، برنز، چوب و بامبو ساخته می­شد و با نقاشی شخصیت­‌ها، حیوانات و گیاهان تزیین می­شد. این کوسن­‌ها عملکرد معنوی و تقریبا پزشکی داشتند. به عنوان یک همراه ایده­‌آل برای تسکین درد، درمان برخی از بیماری­ها و تقویت قوای مغزی در نظر گرفته می­شد. شاید برایتان سوال باشد که چرا کوسن و بطور کلی بالش در میان آسیایی‌­ها برخلاف دیگر مناطق جهان سفت و سخت است. در واقع بالش برای تسکین درد و درمان برخی از بیماری­‌ها و تقویت قوای مغزی استفاده می­شد. در ژاپن گیشاها کوسن را به منظور و هدف نگه داشتن سر در بالای زمین مورد استفاده قرار می دادند. دلیل اصلی دیگر در استفاده از آن جلوگیری از در هم رفتن موها بود، در واقع کوسن کاربرد کاملا زیبایی شناسانه داشت.

درباره تاریخچه کوسن در مصر باستان

در مصر باستان مردم در مورد بالش عقاید متفاوتی داشتند. از نظر آنها “سر” مرکز زندگی معنوی بود، بنابراین باید از آن حفاظت و مراقبت می شد. در مصر فضایل معنوی کوسن بر هر چیز دیگری ارجحیت داشت و استفاده از آن بار مذهبی داشت. بالشتک­‌های مصری از مرمر، عاج، سنگ و یا چوب ساخته می­شدند و با نقش­ه‌ای الهی تراشکاری شده آنها را مزین می کردند. این بالشتک­‌ها در مراسم مخصوصی برای دفع ارواح شیطانی در زیر سر فرد متوفی قرار می­گرفت. برای اطلاعات بیشتر میتوانید بر روی لینک کلیک کنید

درباره تاریخچه کوسن در روم باستان

بالشت­‌های سنگی تا حد زیادی با طلوع امپراتوری روم ناپدید شد. در دوران باستان، یونانیان و رومی ها اولین کوسن­‌های “راحت و نرم” را درست کردند و به مردم عادی معرفی کردند. شهروندان از بالش­‌های پارچه­‌ای پر شده با مواد طبیعی مانند پنبه یا نی استفاده می کردند. این در حالی بود که بالش­‌های افراد ثروتند از پر بود. کوسن­‌های تولید شده از کتان، پر، نی و یا کاه ساخته می­شد و برای خوشایند تر کردن خواب و نشستن مورد کاربرد قرار می گرفت.  با اینحال تولید بالشت نرم­، بعد از سقوط امپراتوری روم بدلیل کمبود و گرانی مواد تقریبا متوقف شد.

در تمدن چینی کوسن یا بالشت از متریال­‌های متعددی چون سنگ، چوب، بامبو و برنز ساخته می­شد. چینی‌­ها گمان می­کردند این متریال می­تواند اثرات مفیدی بر سلامت فرد مصرف کننده داشته باشند. اعتقاد بر این بود که بالشت از جنس یشم، هوش را افزایش می­دهد. قابل ذکر است که اگر چه چینی‌­ها امکانات و قابلیت تولید بالشت­‌های نرم را داشتند اما با توجه به اعتقاداتشان مبنی بر اینکه بالشت­‌های نرم در طول خواب، انرژی بدن را می­دزدند سعی بر هر چه سفت ساختن بالشت­‌ها می­کردند. چینی‌­ها معتقدند بالشت سفت، سلامت و هوش را تضمین می­کند. چینی­‌ها بالشت­‌هایی از یشم و برنز می­ساختند اما به دلیل قیمت بالای آن مخصوص طبقه اشراف و ثروتمندان بود.

در دوران قرون وسطی بالشت­‌ها محبوبیت خاصی داشتند اما از قیمت بالایی برخوردار بودند و بیشتر از آن افراد ثروتمند بود. بالشت نرم نماد موقعیت و وضعیت اجتماعی خوب بود و به همین دلیل بسیاری از مردم توانایی استفاده از آن را نداشتند. پادشاه هنری هشتم استفاده از بالشت را برای همه به جز زنان حامله ممنوع کرد.  پس از سلطنت هنری هشتم اگر چه به دلیل رطوبت و ایجاد کپک همچنین حشرات موذی دائما باید آن را عوض می کردند اما استفاده از بالش دوباره رواج یافت.

 در سال 1760 انقلاب صنعتی آغاز شد و بزرگترین تغییر­ها را برای بالش­ رقم زد. مازاد ناگهانی منسوجات مقرون به صرفه تقریبا برای همه این امکان را فراهم کرد تا یک بالش نرم برای خوابیدن داشته باشند. رایج­ترین مواد مورد مصرف، یونجه تمیز و پرهای مرغ بود. این در حالی بود که شکارچیان و افراد ثروتمند از بالش‌­های پر شده با پر غاز استفاده می­کردند. با اینحال به دلیل استفاده از مواد طبیعی و رطوبت بالا لازم به تعویض آنها بعد از مدت کوتاهی بود.

از دوران ملکه ویکتوریا مردم روی مبل و صندلی نیز کوسن گذاشتند. این بالش­‌های تزئینی عمدتا توسط اشراف و اعضای طبقه بالای اجتماع استفاده می­شد.

بالشت­‌ها پس از انقلاب صنعتی تقریبا به همان شکل باقی ماندند. در دهه 1960 با اختراع پرکننده پلی استری پیشرفت بزرگ دیگری رخ داد. پوشال پلی استر یک ماده مصنوعی جدید بود که معایب پرکننده‌­های طبیعی را نداشت. شکل خود را حفظ می­کرد و بسیار بادوام تر از هر ماده پرکننده­ای بود که تا بحال استفاده می­شد.

در نهایت غیر از مواد پرکننده جدید از گلوله­های فوم و ژل­های خنک کننده تا فوم­‌های حافظه دار، بالش‌­های سازگار با محیط زیست پرشده با دانه گندم سیاه و اسطوخدوس خشک شده برای افرادی که از طرفدارمحیط زیست هستند در دسترسقرار گرفت.

امروزه بالشت تقریبا در تمام اشکال با متریال مختلف موجود است که انتخاب را برای خریدار راحت کرده است.  

عکس زیر یکی از سرویس های مبل رافل که از کوسن استفاده کرده است،میباشد

مقالات مرتبط