جستجو کردن
  • درخواست نمایندگی

فیلیپ استارک

تالیف و ترجمه :
ساناز طایفه ، طراح مبلمان – مدرس دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران
مهدی طلاجوی ، طراح ارشد مبلمان

مدت زمان مطالعه : ۴ دقیقه

اشتراک گذاری :

فیلیپ استارک

فیلیپ استارک چهره جهانی شناخته‌ شده‌ای در زمینه طراحی و دیزاین مدرن است. او در همکاری با برندهای مطرح دیزان همچون کارتل، آلسی و فلاس صدها مبلمان و لوازم تزئینی و جانبی طراحی کرده است.

فیلیپ استارک متولد 1949 یک دیزاینر مطرح فرانسوی است که به اشیای پلاستیکی و اولترا مدرن اش معروف است. فیلیپ استارک فارغ التحصیل مدرسه عالی هنر و تکنیک کامودو در پاریس است. از همان ابتدای زندگی حرفه ای اش به دنبال ایده اصلی ” دیزاین برای همه” است.  استارک در همکاری با برندهای دیزاین مطرحی مانند کارتل، آلسی، فلاس تابحال صدها مبلمان و لوازم تزئینی و جانبی طراحی کرده است. در این‌ مقاله به یکسری از دیزاینهای فیلیپ استارک میپردازیم. این آثار از کارهای نمادین گرفته تا خاص‌پسند را در برمی‌گیرد.

صندلی لوئی گوست

صندلی لوئی گوست
مجموعة دو تایی صندلی لوئیس گوست از برند کارتل

صندلی  پلاستیک شفاف لوئی گوست یکی از آثار معروف فیلیپ استارک است که شهرت جهانی دارد. این صندلی در سال 2002 طراحی و وارد بازار شد و به لطف ساختار شفافی که دارد که در واقع بر مبنای کدهای زیباییشناسی صندلی سبک لویی شانزدهم طراحی شده است، اثر هنری خیره‌کننده‌ای را بوجود آورده است که تقریباً در هر محیطی و با هر استایلی سازگار میشود. فیلیپ استارک میخواست صندلی خود را به عنوان  روح و سایه لویی با سبکی که آنرا لویی گوست مینامیم، نشان دهد. استایل لویی شانزدهم حتی در فرم تکیه گاه بیضی شکل صندلی رعایت شده است. کاملاً وفادار به سبک نئوکلاسیک صندلی لویی گوست با فرم و خط های صاف و ساده حتی برای پایه های صندلی خلق شده است. کلیت طراحی صندلی لویی گوست هماهنگ و دارای هارمونی یکنواخت است. 

میز تیپ‌تاپ

میز تیپ‌تاپ
میز تیپ‌تاپ، از یوگنی کویتلت طراحی فیلیپ استارک برای کارتل

میز تیپ‌تاپ یک میز کوچک کنار مبلی یا کنار تخت سبک و سازگار با محیط است که به واسطه رنگ های محتلف صفحه رویه آن می توان از آن به دفعات و برای کاربردهای مختلف استفاده کرد. پایه‌های شفاف این میز از اکریلیک شفاف کریستالی ساخته شده است، صفحه رویه میز رنگی و معمولا از رنگ‌های شاد استفاده شده است. پایه شفاف آن از از پلاستیک پاما توسط برند کارتل ساخته شده است. 

چراغ رومیزی (آباژور) میس کِی

میس کِی
چراغ رومیزی میس کی، طراحی فیلیپ استارک برای برند فلاس

این چراغ نیز مانند اکثر طرح های فیلیپ استارک از پایه ای شفاف برخوردار است. در واقع این چراغ از یک پایه پلی‌متااکرلیک کاملاً شفاف درست شده است که با قالب‌گیری تزریقی تولید شده است.

آب‌مرکبات‌گیری سالیف

آب‌مرکبات‌گیری سالیف
آب‌مرکبات‌گیری سالیف، طراحی فیلیپ استارک برای برند آلسی

آب‌مرکبات‌گیری سالیف که در اواخر دهه 1980 طراحی شده است یکی از شناخته‌شده‌ترین طرح‌های فیلیپ استارک است. شهرت جهانی این آب مرکبات گیری در حدی است که به عنوان امضای برند سالیف محسوب می‌شود. طراحی این آب مرکباتگیری با الهام از فرم عنکبوت است که پایه های آن را در حقیقت پاهای عنکبوت شکل داده است. با قراردادن لیوان در زیر این آب مرکبات گیری قطرات آب میوه به راحتی سر خورده و از زیر وارد لیوان میشود. 

چهارپایه پرنس آها

چهارپایه پرنس آها
چهارپایه پرنس آها، طراحی فیلیپ استارک برای برند کارتل

شکل جذاب چهارپایه پرنس آها تداعی‌کنندهی ساعت شنی است. چهارپایه پرنس آها الهام گرفته از بازی های ساخت و ساز است که از دو قسمت تشکیل شده است . این چهارپایه که در مجموعه ملایمی از رنگ‌های پاستلی موجود است، طراحی نرم و انعطاف‌پذیری دارد و می‌توان از آن علاوه بر چهارپایه به عنوان یک میز کناری منحصر به فرد در داخل خانه یا حتی فضای باز استفاده کرد. 

شـرکت رافـل با سـابقه بیش از نیم‌قـرن فـعالیت در عـرصه هنر صنعت مبلمان.

مقالات مرتبط