جستجو کردن
  • درخواست نمایندگی

مبلمان بدون تاریخ انقضا

تالیف و ترجمه :
ساناز طایفه ، طراح مبلمان – مدرس دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران
مهدی طلاجوی ، طراح ارشد مبلمان

مدت زمان مطالعه : ۴ دقیقه

اشتراک گذاری :

مبلمان بدون تاریخ بدون امضا

چه چیز باعث می‌شود یک مبلمان تاریخ انقضا نداشته باشد؟

هر زمانی از روز که به فروشگاه مبلمان سر بزنید، احتمالاً با افراد مختلفی مواجه می‌شوید که هر یک به دنبال راه متفاوتی برای ابراز درک منحصربه‌فرد خود از طراحی داخلی هستند. روشی که برای طراحی و دکوراسیون داخلی خانه‌های خود یا دیگر فضاها در پیش می‌گیریم، در واقع بازتابی از خودمان است و مخاطب نیز به دنبال مبلمانی است که این درک از خود را تقویت کند. 

با اینحال نمیتوان مبلمان را با مد و آنچیزی که در دنیای مد دائماً در حال تغییر است، مقایسه کرد. معمولاً امکان تغییر یا تعویض مبلمان هر سال وجود ندارد. بر همین اساس مشتری به دنبال مبلمان با سبک و ظاهری بدون تاریخ انقضاء است. انتخاب مبلمان و اثاثیه منزل به شکلی که همیشه طبق مد روز باشد می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. خوشبختانه، طرح‌های همیشه بهروز عناصر مشخصی دارند که در برخی محصولات یافت می‌شوند. با توجه به این مسئله در این مقاله شما را دعوت میکنیم تا نگاهی به ویژگی‌های یک مبل بدون تاریخ انقضا بیندازیم.

این مبلمان از آن جهت مورد توجه هستند که اصلاً خودنمایانه نیستند.

 وقتی در خانه‌ای قدم می‌زنید که به‌تازگی بر مبنای به‌روزترین روندهای مبلمان چیده شده است، احتمالاً با الگوهای جسورانه، عناصر طراحی آوانگارد و غلبه آن‌ها بر فضا شگفت‌زده میشوید. این مبلمان می‌توانند از نظر بصری جذاب و حتی هیجان‌انگیز باشند، اما احتمالاً دلیل اصلی این مجذوبیت سرمایه گذاری روی روندهای به روز دنیاست. با اینحال، واقعیت تلخ این است که این مبلمان نمی‌توانند در طولانی‌مدت جذابیتشان را حفظ کنند. رنگ‌ها، نقش مایه‌ها و سبک‌های جسورانه فقط در فضاهایی معنا پیدا می‌کنند که آن عناصر طراحی را نیز در بر داشته باشند.

اما اگر به دنبال خانه‌ای با طراحی جاودانه و همیشه به روز هستید، باید به دنبال مبلمان ساده‌‌ای باشید که چندان خودنمایی نکنند. چنین مبلمانی می‌توانند تقریباً با تمام اتاق‌های خانه‌ سازگار باشند و به‌راحتی میتوانند با سایر دکورهای فضا هماهنگ شوند. به این ترتیب، مبلمان ماندگار از رویکردی تقریباً مینیمالیستی بهره می‌گیرند. در این مبلمان از خطوط و فرم‌های ساده یا اثبات‌شده، رنگ‌های خنثی یا طبیعی و اشکال کلاسیک و کاربردی بهره می‌گیرند. چنین مبلمانی بدون آن‌که متمایز و برجسته به نظر برسند، فضای اتاق را ارتقاء می‌بخشند. ممکن است درصدی از مردم این مبلمان را «خسته‌کننده» بنامند اما نظر ما این است که کلمه «سنجیده» برای توصیف آن‌ها کلمه مناسبتری است.

رنگ‌های خنثی می‌توانند گویا باشند.

یکی از دلایلی که مبلمان معمولی مانند کاناپه‌ و میز را در رنگ‌های غیر معمول مانند صورتی روشن یا نارنجی تند نمی‌بینید این است که چنین رنگ‌هایی به سختی می‌توانند با زیبایی‌شناسی فضای اطراف خود ترکیب شوند. علاوه بر این قدرت چنین رنگ هایی آنقدر زیاد است که کمتر فردی توانایی هماهنگی آنها را با دیگر رنگ ها، فرم ها و مبلمان دارد. در واقع مبلمانی همیشه به روز و مد هستند که از پالت‌های رنگی جذاب و مهم‌تر از آن، انعطاف‌پذیر استفاده می‌کنند. واقعیت این است که می‌توانید یک کاناپه  به رنگ کرم یا خاکستری روشن را تقریباً در همه اتاق‌های منزل قرار دهید بدون این‌که با هیچ‌یک از انتخاب‌های طراحی آن‌جا تداخل داشته باشد. در حقیقت انتخاب کم ریسکتری است. 

البته، اگر طرفدار رنگ‌های خیلی روشن نیستید، می‌توانید از رنگ‌های خنثی دلپذیر یا رنگ های پخته دیگری استفاده کنید. اگر دنبال مبلمان تیره‌تری هستید، رنگ‌های کلاسیک مانند مشکی، سبز تیره و سرمه‌ای را پیشنهاد می‌کنیم.

اجازه دهید لوازم جانبی حرف بزنند.

اگر مبلمان خنثی دارید و می‌خواهید کمی تأکید ببه آنها اضافه کنید، می‌توانید از لوازم جانبی  و اکسسوری های جذاب‌استفاده کنید. کوسن‌ها، پتوهای رومبلی و فرش‌ها می‌توانند جذابیت بصری مبلمان را به شکل قابل توجهی افزایش دهند، بدون آن‌که ظاهر مبلمان را بیش از اندازه شلوغ کنند.

با استفاده از این لوازم جانبی می‌توانید با سایر عناصر بصری اتاق مانند رنگ دیوار، فرش یا حتی طرح‌هایی که در سرتاسر اتاق تکرار شده‌اند، ارتباط برقرار کنید. یک مزیت دیگر استفاده از لوازم جانبی این است که با هزینه‌ مقرون‌به‌صرفه‌تر از مبلمان قابل جایگزینی هستند. به این معنی که در صورت تمایل می‌توانید هر فصل، لوازم جانبی خود را تغییر دهید.

از تناسب‌های طلایی بهره بگیرید.

بعد از یک روز سخت، هیچ چیز هیجان‌انگیزتر از فرو رفتن در یک مبل نرم و مخملی پر از کوسن نیست. با اینحال باید قبول کرد که در عین راحت همیشه هم ظاهر برازنده و فوق‌العاده‌ای ندارد. نکته اصلی در انتخاب وسایل خانه، رعایت تناسب‌های درست است.

تناسب درست چیست یا به چه شکل، تناسب درست گفته میشود ؟ می‌توانید از نسبت طلایی به عنوان راهنمای خود استفاده کنید. این نسبت معمولاً در طبیعت یافت می‌شود. مثلاً در حلقه‌های صدف حلزون وجود دارد. پیش‌تر اشاره کردیم که ظاهر غیرخودنمایانه دیرتر از مد می‌افتد و بخش عمده آن مربوط به طرح‌های متعادل و ساده‌ای است که با الهام از نسبت طلایی ایجاد شده‌اند. مبلمانی که تناسب خوبی داشته باشد، متعادل است و می‌تواند تعادل خوبی بین کارکرد و ظاهر ایجاد کند. 

نمونه‌هایی از مبلمانی که تاریخ انقضاء ندارند.

خوشبختانه، حتی امروز نیز تولیدکنندگان مبلمان نیز در حال تولید قطعاتی هستند که با تعریف مبلمان «همیشه به روز» سازگاری دارند. نمونه‌های فراوان وجود دارند و تقریباً می‌توان از آن‌ها در همه خانه‌ها استفاده کرد. در این‌جا به معرفی برخی از طرح‌های محبوب می‌پردازیم.

صندلی‌ لهستانی (یا  بنت‌وود)

این صندلی‌ها که از قطعات چوبی خمیده ساخته می‌شوند، اولین بار در دهه 1850 طراحی شدند. اما هنوز هم  پس از گذشت بیش از یک قرن و نیم، ظاهر مدرن خود را حفظ کرده‌اند. این صندلی‌ها به خوبی می‌توانند بسیاری از ویژگی‌هایی که در بالا شرح دادیم را متعادل سازند. صندلی‌های لهستانی از عناصر چوبی ساده ساخته شده‌اند. اغلب به شیوه‌ای دلانگیز رنگ‌آمیزی و پرداخت می‌شوند تا بتوانند رنگ‌های طبیعی چوب را به‌خوبی نشان دهند. خمیدگی و انحنای ملایم چوب به صندلی فرم مینیمال و ساده میدهد و به راحتی می‌تواند با لوازم جانبی مختلف ترکیب شود. تقریباً می‌توان در همه اتاق‌های خانه از این نوع صندلی استفاده کرد.

میز تک پایه سارینن

کلکسیون میزهای تک پایه سارینن را می‌توانید در رستوران‌های مد روز و فروشگاه‌های پیشرفته فناوری پیدا کنید، اما فرم ساده در عین حال شیک این مجموعه میزها در محیط منازل نیز عالی به نظر می‌رسند. میز سارینن‌ اولین بار در دهه 1950 توسط ارو سارینن دیزاینر مطرح طراحی شد. این میز به جای تکیه بر پایه‌های متعدد و استاندارد اکثر میزها، تنها یک پایه دارد که هرچه پایین‌تر می‌رود، پهن‌تر می‌شود و در انتها به یک پایه دایروی پهن می‌رسد. میز سارینن محکم، کاربردی و چشم‌نواز است و می‌توان از آن در هر اتاقی استفاده کرد حتی اگر سبک آن اتاق دائم در حال تغییر باشد

میز تک پایه سارینن

دراورهای ساده

معمولا دراور جز اثاثیه از خانه محسوب میشود که دائما در حال استفاده از آن هستیم، بنابراین یک دراور پرزرق و برق خیلی زودتر از آن‌چه فکرش را کنید، دلتان را می‌زند. به جای آن، به دنبال میزهای کشودار ساده باشید که سبک‌ها و طرح‌های مدرن را ارائه میکند. این کمدها ساده، شیک و کاربردی هستند و تا چندین سال می‌توانید با خیال راحت از آنها استفاده کنید. 

کاناپه چسترفلد

شاید بارزترین نمونه کاناپه بدون تاریخ انقضاء، کاناپه چسترفلد باشد. این طرح از زمانی که برای اولین بار در قرن هجدهم میلادی رونمایی شد، در سراسر جهان مورد توجه بوده است.

این طراحی علی‌رغم قدمت نزدیک به 300 ساله‌اش، طراحی کاربردی و شیکی دارد. با دسته‌های پهن پوشیده در پارچه یا چرم و کوسن‌های پرحجم و راحتی که دارد، انتخاب محبوب بسیاری از طراحان داخلی است. در کاناپه چسترفلد از روکش‌های بسیار متنوعی میتوان استفاده کرد که انواع پارچه، چرم و را در برمی‌گیرد.

شـرکت رافـل با سـابقه بیش از نیم‌قـرن فـعالیت در عـرصه هنر صنعت مبلمان.

مقالات مرتبط