جستجو کردن
  • درخواست نمایندگی

میز کار لویی پانزدهم

تالیف و ترجمه :
ساناز طایفه ، طراح مبلمان – مدرس دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران
مهدی طلاجوی ، طراح ارشد مبلمان

مدت زمان مطالعه : ۴ دقیقه

اشتراک گذاری :

میز کار لویی پانزدهم

میز کار سیلندری لویی پانزدهم که بیشتر با نام میز کار شاه شناخته می شود یک میز تحریر با فرم سیلندری پرآرایه است که در دهه 1760 میلادی برای لویی پانزدهم ساخته شد. این میز تحریر توسط ژان فرانسوا اوبن شروع و توسط ژان هانری ریزنر که هر دو مبل ساز و کابینت ساز مخصوص شاه بودند، تکمیل شد.

میز کار لویی پانزدهم یکی از مشهورترین ساخته های تاریخ مبلمان فرانسه است. این میز کار در کابینه داخلی، یکی از اتاق های آپارتمان کوچک لویی پانزدهم در کاخ ورسای قرار دارد. 

ساخت این میز کار احتمالا در سال 1760 میلادی آغاز شد، زمانی که بطور رسمی ساخت آن اعلام شد. مرحله اول ساخت این میز با اجرای یک مدل مومی بسیار دقیق آغاز شد که بر روی آنها منبت کاری و برنزها با نقاشی مشخص شده بود. این مدل امکان تولید چندین طرح پرسپکتیو را فراهم کرد تا میز کار را از هر طرف به خوبی نشان دهد. پس از تصویب این مرحله از پروژه، یک ماکت چوبی در اندازه واقعی ساخته شد که بر روی آن با آبرنگ تزئینات منبت کاری پیش بینی نقاشی و اضافه شد. 

جالب است بدانید که این میز 9 سال بعد، توسط ژان هانری ریزنر یکی از کارگران – Oebenکه پس از مرگ استادکار به عنوان استاد مبل سازی جانشین او شد- به پایان رسید. زمانیکه استاد ریزنر ساخت میز کار را به عهده گرفت قاب و چهارچوب میز مونتاژ شده بود و قالب های برنزکاری و نقشه های مکانیسم و سیستم پیچیده بازکردن بخش سیلندری میز کشیده شده بود. ریزنر به کمک Wymant Stylen  تمام منبت کاری های میز را انجام داد. امضای وی در یک کتیبه بر روی بدنه خارجی میزکار به خوبی دیده می شود. 

در ماه می 1769 در کاخ ورسای میز کار به لویی پانزدهم معرفی شد و در کابینه جدید شاه نصب شد. حریم خصوصی که توسط این میز کار ارائه شده بود کاملا مناسب مکان بود.

لویی پانزدهم به ندرت وزرای دولت اش را در این کابینه (دفتر) می پذیرفت، اتاقی که میز کار برای آن ساخته شده بود و در واقع در پشت کابینه ی شاه قرار داشت، معروف به «پشت کابینه» یا  cabinet des Dépêches است. مکانی که لویی پانزدهم اطلاعاتی را که از شبکه های جاسوسی و خبرچین های خود در آن نگه می داشت و به عنوان راز شاه جمع آوری می کرد که این اطلاعات منبع اصلی او برای تعریف سیاست خارجی کشور بود. 

در طول انقلاب فرانسه، این میز کار به کاخ تویلری منتقل شد و سپس توسط هیئت قانونگذاری مورد استفاده قرار گرفت، سپس به کابینه رئیس دفتر ناپلئون منتقل شد. بعدها این میز کار در سالن دستیاران دوک اورلئان پسر لویی فیلیپ یافت شد. 

ملکه اوژنی از آن در کابینه کار خود در کاخ سن کلود استفاده کرد. در سال 1870 میلادی میز کار به موزه لوور در پاریس منتقل شد و نهایتا در سال 1957 به موزه ملی کاخ ورسای منتقل شد و آن زمان تا کنون در آنجا نگهداری می شود. 

در بین سال های 2019-2020 به مناسبت مرمت کابینه داخلی لویی پانزدهم، پس از برچیدن و تمیز کردن برنزهای آن مورد بازسازی قرار گرفت و منبت کاری ها همچنین لاک الکل آن ترمیم شد. 

مشخصات ظاهری میز کار لویی پانزدهم

این میز کار با 1 متر و 47 سانتیمتر ارتفاع و 1 متر و 92 سانتیمتر عرض، عمق 1 متر نیم سانتیمتر دارد. این میز با منبت کاری های پیچیده ای پوشیده شده است و برای این کار از انواع چوب های چنار، بنفشه و ماهون استفاده شده است. همچنین این میز کار با قطعات برنز کاری تزئین شده است.

برای ساخت ین میز کار از 14 حرفه مختلف همچون، مبل سازی، منبت کاری، ساعت سازی، تذهیب، برنز کاری و … استفاده شده است و مجموع کاملی از حرفه های ناب فرانسوی در قرن 18 میلادی را گرد هم آورده است. 

با چرخاندن یک چهارم از دایره چرخش کلید، قفل دریچه سیلندری همچنین تمام کشوها باز می شود. جالب است بدانید که در دوران لویی پانزدهم خدمتکاران شاه بدون نیاز به باز کردن بخش سیلندری میز کار از طریق دو محفظه تعبیه شده در بخش خارجی میز کاغذ و دوات را شارژ می کردند. 

علاوه بر 4 کشو که به صورت جفت در دو طرف میز کار قرار دارند، باز کردن دریچه سیلندری میز امکان دسترسی به 6 کشوی کوچک دیگر که در 2 ستون کنار هم چیده شده اند را فراهم می کند.صفحه مرکز میز کار متحرک است می توان آن را بطور کل برداشت و دسترسی به 3 کشوی مخفی زیر آن داشت و یا به شکل اریب بر روی پایه زیر آن قرار داد تا پایه و تکیه گاه مناسبی برای قرار دادن کتاب شود.

در دوران انقلاب فرانسه و در طی مرمت هایی که بر روی میز کار انجام شد المان هایی که مربوز به دوران سلطنتی فرانسه بود به مرور از روی تزئینات میز حذف شد از جمله این موتیف ها می توان به حذف پرتره لویی پانزدهم بر روی کلید میز کار و همچنین مدال لویی پانزهدهم در زیر ساعت تعبیه شده در میز کار اشاره کرد.   

شـرکت رافـل با سـابقه بیش از نیم‌قـرن فـعالیت در عـرصه هنر صنعت مبلمان.

مقالات مرتبط