جستجو کردن
  • درخواست نمایندگی

مبلمان چیپندال

تالیف و ترجمه :
ساناز طایفه ، طراح مبلمان – مدرس دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران
مهدی طلاجوی ، طراح ارشد مبلمان

مدت زمان مطالعه : ۴ دقیقه

اشتراک گذاری :

مبلمان چیپندال

سبکی قدیمی که جایگاه خود را در چیدمان مدرن حفظ کرده است.

یکی از سبک های مطرح مبلمان که حتی امروزه نیز جایگاه خاصی در تکمیل دکوراسیون داخلی دارد سبک چیپندال است. این سبک به دلیل تلفیق سبک های متعدد قابلیت ترکیب با سبک های مختلف دارد و ظرافت آن باعث شده است که حتی در فضای کاملا مدرن نیز جوابگوی نیاز های افراد باشد. در این مقاله سعی خواهیم کرد شما را بیشتر با این سبک آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید. 

توماس چیپندال (1718-1779) یکی از مبل سازان مطرح انگلیسی در قرن هجدهم میلادی است. این مبل ساز سبک متفاوت اما خاصی را در زمان حیات خود ابداع کرد که با نام خود در تمام دنیا مشهور شد. 

مبلمان سبک چیپندال الهام گرفته از سبک باروک است و با موتیف های تزئینی سبک های گوتیک، چینی و روکوکو فرانسوی کامل می شود.  

در واقع سبک چیپندال اولین سبک مبلمان است که به نام سازنده‌اش، توماس چیپندال نامگذاری شد. تا پیش از آن سبک‌های مبلمان یا بر اساس نام پادشاهان آن دوران و یا دوره خاصی از تاریخ نامگذاری می‌شدند.

به لطف دید منحصربه‌فرد چیپندال در ترکیب هنرمندانة عناصر زیبایی‌شناختی که بسیار متمایز بود، این سبک به سرعت مورد استقبال قرار گرفت. گرچه طبق استانداردهای امروز تجملاتی به نظر می‌رسد اما با توجه به ظرافت در طرح کلی و همچنین تزئینات مبل، کاربرد خود را از دست نداده است.  

سبک چیپندال بخش قابل توجهی از شهرت خود را مدیون کتاب ها و تحقیقاتی است که شخص توماس چیپندال در زمان حیات اش بر روی فرم و تزئینات مبلمان انجام داد. یکی از آنها کتابی تحت عنوان «نجیب‌زاده و مدیر مبل‌ساز» است که در سال 1754 میلادی منتشر شد. نسخه‌های بعدی این کتاب که به شدت مورد استقبال قرار گرفتند، به ترتیب در سال‌های 1755 و 1762 منتشر شدند که اطلاعات جامع و مفصلی از طرح‌ها و انواع محصولات چیپندال را ارائه دادند.

تصویر سه طرح صندلی بسیار محبوب چیپندال که در یکی از صفحات کتاب وی به تصویر کشیده شده‌اند.

توماس چیپندال را نمی توان به عنوان یک مبل ساز عادی در نظر گرفت، در واقع او یک طراح داخلی بود که توصیه‌هایی در مورد چیدمان منزل، نکاتی درباره ی رنگ دیوارها، و بطور کلی دیزاین داخلی نیز ارائه می‌داد. چیپندال مسئولیت طراحی داخلی بسیاری از خانه‌های اشرافی آن دوران را بر عهده داشت و از این بابت دستمزد بالایی هم دریافت می‌کردو که در تاریخ 26 مورد از این طراحی ها ثبت شده‌اند. یکی از این طراحی ها خانة دامفریز در اسکاتلند است که برای ارل پنجم طراحی کرد و همچنان این خانه در مالکیت بازماندگان این خانواده است. بزرگ‌ترین و شاید مشهورترین سفارش چیپندال در سال 1767 بود که از او خواسته شد تا مبلمان خانة هاروود در منطقه یورکشایر انگلستان را بسازد. امروزه، این خانه باشکوه تعدادی از بهترین مبلمان اصل چیپندال را در خود جای داده است. 

بعد از توماس چیپندال، مبل‌سازان دیگر نیز به بازتولید طرح‌های کتاب او و تقلید از سبک چیپندال  پرداختند و از این رو مبلمان چیپندال در هامبورگ، لیزبون، کپنهاگ، دوبلین و فیلادلفیا نیز تولید شد.

یکی از مبلمان سبک چیپندال که در خانه دامفریز در اسکاتلند نگهداری می‌شود. نکته قابل توجه درباره این مبلمان، منحصربه‌فرد، تک بودن آن است که طرح آن در هیچ‌یک از کتاب‌های چیپندال وجود ندارد.

ویژگی‌های سبک چیپندال

مبلمان چیپندال 3 سبک روکوکوی فرانسوی، گوتیک قرون وسطی و چینی را در بر می‌گیرد. این استایل از مبل چندین شاخصة اصلی دارد که می‌توان به منحنی‌های S مانند، قوس‌های تأثیرگرفته از سبک گوتیک، پایه‌های کابریوله سبک کویین آن، تأثیرپذیری از سبک چینی و استفاده از عناصر بناهای سنتی چینی (پاگودا) در پایه‌های مبلمان اشاره کرد. سبک چیپندال تمام ویژگی های این سبک‌ها را با نهایت هماهنگی با هم ترکیب کرد.

مبلمان چیپندال تقریبا همیشه از چوب تیره نظیر چوب ماهون، گردو و گیلاس و پارچه‌های پرنقش‌ونگار ساخته می‌شوند. بهترین آثار این سبک معمولاً از چوب ماهون ساخته می‌شدند. این چوب سخت قهوه‌ای مایل به قرمز، بادوام و مناسب کنده‌کاری است. اما از چوب‌های دیگری مانند گردو، گیلاس و افرا نیز برای ایجاد مبلمان مقرون‌به‌صرفه‌تر استفاده می‌شد. نسخه‌های بعدی اغلب انواع مختلفی از چوب‌ها را در بر می‌گیرند و عموما روکش تیره دارند تا سبک آثار قدیمی‌تر را تقلید کنند. پیدا کردن نمونه‌های اصلی قرن هجدهم که از چوب ماهون ساخته شده‌اند بسیار دشوار است، اما نسخه‌های امروزی‌تری از این سبک مبلمان وجود دارند که از این چوب استفاده می‌کنند

استفاده از سبک چیپندال در چیدمان مدرن

بطور کلی به دلیل ویژگی های خاص این سبک، مبلمان چیپندال در خانه‌های قدیمی و کلاسیک محبوب هستند، اما چندین دهه است که طراحان داخلی متوجه شده‌اند این استایل با مبلمان مدرن در فضای مدرن تر هم به زیبایی ترکیب می‌شوند. برای مثال آرمسترانگ، طراح داخلی شناخته‌شده، در چیدمان زیر از این سبک بهره گرفته است و برای این کار اینگونه می‌گوید: «توانستم از صندلی‌های راحتی چیپندال مشتری در این نشیمن استفاده کنم و آن را با  صندلی‌های کروم میلو باگمن و صندلی‌های چرمی مدرن‌تر ترکیب کنم.»

فوگارتی معتقد است: «می‌توان از صندلی‌های چیپندال دور یک میز بلوط بیضی‌شکل روشن با پایه‌های مدرن استفاده کرد. می‌توان از یک میز گرد چیپندال با یک گلدان سرامیکی یا مجسمه روی آن در قسمت ورودی استفاده کرد.»

لوندر می‌گوید: «بسته به سلیقة مشتری می‌توان از این سبک مبلمان در چیدمان‌های کلاسیک سنتی یا  مدرن‌ استفاده کرد. صرف‌نظر از سبک چیدمان، معمولاً از رنگ‌های پررنگ و الگوهای قوی استفاده می‌کنیم. می‌توان برای صندلی‌ها از طرح‌های ظریف استفاده کرد و در پرده‌ها از طرح‌های جسورانه بهره گرفت یا برعکس، هیچ‌وقت به سمت بیش از اندازه شلوغ کردن فضا حرکت نمی‌کنیم.»

ماناردو معتقد است در کل نباید زیاد از حد از این سبک در چیدمان فضا استفاده کرد: «مبلمان چیپندال می‌تواند به اتاق شخصیت، تاریخ و جذابیت ببخشد. متوجه شدیم بهترین کار این است که یک یا دو تکة کلیدی [از این سبک] را در اتاق به کار ببریم و کمی از شکوه جهان قدیم را به آن بیافزاییم اما نباید افراط کرد و فضا را تحت تأثیر قرار داد.»

کسانی‌که با دنیای سبک های مختلف مبلمان آشنایی دارند، می‌دانند مبلمان چیپندال مبلمان گرانی هستند. مبلمان چیپندالی که به دست خود توماس چیپندال ساخته شده است می‌توانند چندین هزار دلار در حراجی‌ها یا فروشگاه‌ها به فروش برسند، زیرا فراتر از یک مبل رفته و به یک اثر هنری قرن هجدهم تبدیل شده است اما با کمی شانس می‌توانید اثر منحصربه‌فردی را با قیمت قابل قبول در یک عتیقه فروشی پیدا کنید. البته مبلمان امروزی بسیاری هم وجود دارند که از سبک چیپندال الهام گرفته‌اند و می‌توانندبا قیمتی پایین تر همان فضا را در اختیارتان قرار دهند.

شـرکت رافـل با سـابقه بیش از نیم‌قـرن فـعالیت در عـرصه هنر صنعت مبلمان.

مقالات مرتبط