جستجو کردن
  • درخواست نمایندگی

دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی

تالیف و ترجمه :
ساناز طایفه ، طراح مبلمان – مدرس دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران
مهدی طلاجوی ، طراح ارشد مبلمان

مدت زمان مطالعه : ۴ دقیقه

اشتراک گذاری :

سبک اسکاندیناوی

دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی سبکی از دکوراسیون داخلی است که در کشورهای شمال اروپا در اواسط قرن بیستم پدیدار شد. این سبک از دهه 2010 در سرتاسر جهان محبوبیت پیدا کرد و گسترده شد.

در سال 1914 Selskabet  دانمارکی برای مجله شرکت هنرهای تزئینی کلمه به معنای کار برازنده در قابت با آرت نوو و همتای آلمانی اش یعنی یوگنداشتیل ( سبک جوان) به راه انداخت. از دهه 1930 طراحانی چون Alvar Aalto, Arne Jacobsen, Borge Mogensen, Hans J.Wegner, Verner Panton و … به ایجاد عصر طلایی طراحی اسکاندیناوی کمک کردند. 

سبک اسکاندیناوی به خطوط صاف و ظریف، رنگ های روشن و طبیعی و استفاده از متریال های طبیعی مانند چوب، چرم و پشم معروف است.

سبک اسکاندیناوی بر راحتی و سادگی با توجه به عملکرد دائمی و کارایی مناسب تاکید دارد. مبلمان در این سبک دکوراسیون اغلب به دلیل دوام و سادگی فرم آنها انتخاب می شود که با رنگ های شاد و زنده برای افزودن گرما و جذابیت بصری تکمیل می شود. 

دکوراسیون اسکاندیناوی در اواسط قرن بیستم در کشورهای شمال اروپا به ویژه در سوئد، نروژ و فنلاند پدیدار شد. این مسئله تا حد زیادی تحت تاثیر طراحان و معماران جنبش مدرن بود که طرفدار سبک زندگی ساده و طبیعی برگرفته از فرهنگ غنی این مناطق و آب و هوای سرد این کشورها بودند.

در دوران پس از جنگ، دکوراسیون اسکاندیناوی مبلمان و اکسسوری ساده و در عین حال شیک خلق کردند که از فرم ها و متریال های طبیعی الهام گرفته شده بود. آنها همچنین بر روی دوام داشتن مبلمان تاکید داشتند. در این سبک مبلمانی ایجاد شد ک به منظور سهولت در جابجایی، حمل و نقل و حتی نگهداری اجزای آن به راحتی از هم باز شده یا مونتاژ می شدند. 

با گذشت زمان، دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی به دلیل سادگی، عملکرد و در عین حال زیبایی در خارج از محدوده شمال اروپا به طور فزاینده ای محبوب شد. امروزه به طور گسترده ای در سراسر جهان مورد تحسین و تقلید قرار گرفته شده است و همچنان بر روند طراحی داخلی تاثیر می گذارد

انواع مختلف دکوراسیون اسکاندیناوی

 

انواع مختلفی از دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی وجود دارد که منعکس کننده تاثیرات فرهنگی مختلف و روند طراحی داخلی این کشورها است. در اینجا چند نمونه از تزئینات رایج اسکاندیناویایی آورده شده است که به آنها خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید. 

سبک Hygge  

این نوع سبک دکوراسیون بر راحتی و گرما با استفاده از مواد طبیعی و رنگ های گرم و آرام بخش تاکید دارد. در انتخاب مبلمان در این سبک معمولا راحتی و گرما اهمیت زیادی دارد در حالی که اکسسوری و منسوجات برای افزودن بافت و گرما به فضای داخلی انتخاب می شود. 

استایل نوردیک (شمالی)

این نوع سبک دکوراسیون بر سادگی و کاربردی بودن همراه با خطوط مشخص و رنگ های روشن و طبیعی تاکید می کند. مبلمان اغلب به دلیل دوام بالا و سادگی در فرم انتخاب می شوند. باید اشاره کرد که اکسسوری با نهایت دقت انتخاب می شوند تا فضا را تحت تاثیر خودشان قرار ندهند.

سبک Fjell 

این سبک از دکوراسیون از طبیعت کشورهای شمال اروپا الهام گرفته شده است و بر رنگ های و طبیعت کوه ها تاکید دارند. رنگ ها اغلب تیره و طبیعی هستند. مبلمان و اکسسوری در این سبک بر اساس دوام و سادگی انتخاب می شوند. 

سبک اسکاندی-شیک

این نوع از دکوراسیون ترکیبی از عناصر دکوراسیون اسکاندیناوی و عناصر دیزاین پر زرق و برق تر و مجلل است. رنگ ها معمولا زنده تر و اکسسوری برای افزودن جذابیت بصری و شخصی سازی فضای داخلی بکار می رود.  

توجه به این نکته ضروری است که این نوع دکوراسیون های اسکاندیناوی محکم و غیر انعطاف نیستندو کاملا امکان ترکیب و شخصی سازی عناصر مختلف برای ایجاد یک سبک منحصر به فرد وجود دارد که نشان دهنده ی شخصیت و سبک زندگی هر فرد است. 

photo_2023-11-13_14-28-26

انواع مبلمان اسکاندیناوی

چندین مبلمان وجود دارد که معمولا در دکوراسیون اسکاندیناوی مورد استفاده قرار می گیرد. در اینجا به چند نمونه از مبلمان اسکاندیناوی معروف و محبوب و تیپیکال اشاره خواهیم کرد:

کاناپه: کاناپه های اسکاندیناوی اغلب به دلیل راحتی و دوام بالا انتخاب می شوند. این کاناپه ها با کوسن های بزرگ و کوسن های روکش با جنس لینن برای افزودن گرما به آمبیانس و همچنین اضافه کردن بافت های طبیعی که یکی از ویژگی های این سبک است اضافه می شوند. این کاناپه ها دارای خطوط واضح با استفاده از رنگ های روشن و طبیعی هستند.

صندلی: صندلی های سبک اسکاندیناو اغلب از جنس چوب طبیعی هستند. این صندلی ها با خطوط صاف و واضح همراه با بالشتک های نرم برای راحتی بیشتر عرضه می شوند. این صندلی ها در اطراف میز ناهارخوری یا در سالن پذیرایی استفاده می شوند.

مبل تک نفره: مبل تک نفره در سبک اسکاندیناوی معمولا بسیار راحت و با دوام هستند و برای افزودن گرما و بافت بیشتر مجهز به کوسن های با پارچه های بافت دار یا چرمی هستند. 

تخت خواب: تخت خواب سبک اسکاندیناوی معمولا از چوب طبیعی ساخته می شود. تخت ها معمولا مجهز به تاج تخت از جنس چوب یا چرم هستند تا به بافت بیشتر و در نتیجه جذابیت بصری اضافه کنند. 

با اینحال باید یادآور شد که این مبلمان فقط مختص به سبک اسکاندیناو نیستند و استفاده از آنها در دیگر سبک های دکوراسیون قابل اجرا است. با اینحال ترکیب این المان ها به دلیل سادگی و مینیمالیستی بودن و تاکید اش بر طبیعت جذابیت خاص خودش را دارد. 

شـرکت رافـل با سـابقه بیش از نیم‌قـرن فـعالیت در عـرصه هنر صنعت مبلمان.

مقالات مرتبط