جستجو کردن
  • درخواست نمایندگی

معرفی سبک ترَنزیشنال یا سبک انتقالی

تالیف و ترجمه :
ساناز طایفه ، طراح مبلمان – مدرس دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران
مهدی طلاجوی ، طراح ارشد مبلمان

مدت زمان مطالعه : ۴ دقیقه

اشتراک گذاری :

معرفی سبک ترَنزیشنال

تنوع بالای سبک‌های مبلمان، پیدا کردن ظاهری را که بیشترین سازگاری را با شخصیت و نیازهای شما داشته باشد، سخت می‌کند. اگر مطمئن نیستید که سبک ترنزیشنال مناسبتان است یا نه، این راهنما همه موضوعات مربوطه را از تاریخچه این مبلمان گرفته تا چگونگی چیدمان قسمت‌های مختلف خانه با استفاده از این سبک، پوشش می‌دهد.

تعریف مبلمان ترنزیشنال

 مبلمان ترنزیشنال عناصر طراحی سنتی و معاصر مدرن را با هم ترکیب می‌کنند و ظاهری کلاسیک و در عین حال مدرن ایجاد می‌کنند. طراحی‌های این سبک ظاهری متعادل دارند، نه خیلی شلوغ و سنتی هستند و نه خیلی مدرن و به‌روز. بسیاری از افراد طراحی ترنزیشنال را تعادل بین سبک‌های قدرتمند و ظریف توصیف می‌کنند که در آن، می‌توان در همة اتاق‌های خانه شاهد ترکیب خطوط صاف و ساده با خطوط منحنی پرآذین بود. 

تاریخچه مبلمان ترنزیشنال

مبلمان ترنزیشنال که طی بیست سال اخیر محبوبیت پیدا کرده است، سبک مبلمان نسبتاً جدیدی است که سبک‌های سنتی و مدرن را تلفیق می‌کند. ریشه‌های سنتی آن به قرن هفدهم اروپا برمی‌گردد و بیشتر از سبک‌های باروک، روکوکو، رمانتیک و نئوکلاسیک الهام گرفته است. ریشه‌های مدرن مبلمان ترنزیشنال به ظهور مدرنیسم در قرن نوزدهم برمی‌گردد که از زیبایی‌شناختی قدیمی‌تر فاصله می‌گیرد و به سبک‌های امپرسیونیستی، انتزاعی و مینیمالیسم نزدیک می‌شود. شاید در ظاهر، این دو سبک متناقض به نظر برسند اما در طراحی ترنزیشنال، مبلمان مدرن و سنتی یکدیگر را تکمیل می‌کنند و فضایی را می‌آفرینند که از هر دو سبک وام گرفته تا نتیجه‌ای کلاسیک و در عین حال، تازه خلق کند. به عبارت دیگر، مبلمان ترنزیشنال از بهترین ویژگی‌های هر دو جهان بهره می‌گیرد تا سبکی منحصربه‌فرد ایجاد کند. 

عناصر اصلی مبلمان ترنزیشنال

عناصر مبلمان ترنزیشنال بیش از هر سبک دیگری تنوع دارند و از هر دو عناصر طراحی سنتی و مدرن معاصر وام گرفته‌اند. با وجود آن‌که تنوع عناصر طراحی این سبک بالا است، بیشتر به دنبال ترکیب فکرشدة عناصر این دو سر طیف است تا بینشان تعادل برقرار کند.

ترکیب خطوط صاف و منحنی

مبلمان سبک ترنزیشنال بین خطوط ساده و مستقیم با منحنی‌ها گرد و لبه‌های نرم آشتی می‌دهد. هم می‌توان در یک قطعه مبلمان از هر دو نوع خط استفاده کرد و هم می‌توان با استفاده از دو مبل مختلف، همان جلوه را ایجاد کرد. 

طرح‌های ساده

مبلمان ترنزیشنال برش‌هایی مشخص و سبکی ساده دارند که تا حدی حاصل ترکیب خطوط منحنی و صاف است. گرچه مبلمان و لوازم دکوری این سبک می‌توانند جلوه‌هایی تزئینی داشته باشند، اما پیچیدگی کمتری نسبت به مبلمان سنتی دارند و در آن‌ها، انحناهای ملایم و خطوط مستقیم در ترکیب با یکدیگر کار می‌کنند تا انرژی و بافت ایجاد کنند.

پالت‌های رنگ به رنگ

اگر عاشق ایجاد الگوهای رنگی زنده و پرجلوه هستید، طراحی سبک انتقالی ممکن است برایتان مناسب نباشد. در واقع، اکثر طرح‌های ترنزیشنال عمدتاً از ترکیب رنگ‌های گرم خنثی استفاده می‌کنند. با این حال، طراحی سنتی و مدرن هر دو فرصت‌هایی را برای استفاده از تأکیدات رنگی استراتژیک فراهم می‌آورند. برای مثال می‌توان از رنگ‌های روشن یا طرح‌های برجسته در مبلمان استفاده کرد. طراحی‌های تک‌رنگ می‌توانند خسته‌کننده باشند، استفاده از تغییرات رنگی و تأکیدات برجسته می‌تواند اتاق را سرزنده و هیجان انگیز نگه دارد.

بافت‌های مکمل

از آن‌جا که مبلمان ترنزیشنال عمدتاً بر رنگ‌ها و سایه‌های خنثی تکیه دارند، می‌توان برای ایجاد تنوع بصری از بافت‌های مختلف استفاده کرد. در چیدمان به سبک ترنزیشنال می‌توانید بافت‌های مکمل از جمله چوب، شیشه، پارچه و فلز را با هم ترکیب کنید. باید توجه ویژه‌ای به لایه‌بندی این بافت‌های مختلف در کنار هم داشت تا بتوان ظاهر بصری جذاب و زنده‌ای خلق کرد.

استفاده از تأکیدات و لوازم جانبی مینیمال

ممکن است مینیمالیسم در تضاد با سبک سنتی به نظر برسد، اما سبک ترنزیشنال از مینیمالیسم طراحی مدرن بهره می‌گیرد، اما بیشتر از آن‌که در مبلمان از آن استفاده کند، آن را در تأکیدات و لوازم جانبه به کار می‌بندد. تأکیدات می‌توانند روشن و جسورانه باشند اما معمولاً عاری از تزئینات سنگین هستند. سبک ترنزیشنال در رابطه با تزئینات دیوار و لوازم جانبی از اصل «هر چه کمتر، بهتر» بهره می‌گیرد و در آن، لوازم جانبی پرتعداد نیستند اما به دقت انتخاب می‌شوند.

فضایی گرم و پذیرا

سبک ترنزیشنال نیز مانند مبلمان سنتی، گرما و راحتی را در اولویت قرار می‌دهد و فضایی گرم و پذیرا در خانه‌تان ایجاد می‌کند. این گرما و راحتی می‌تواند حاصل استفاده از پارچه‌های مخمل، لبه‌های نرم، مبل‌های پر از کوسن و بالش های روکش‌دار باشد. 

تقارن و تعادل 

هنگام طراحی داخلی به سبک ترنزیشنال، اولویت با تقارن و تعادل در خود مبلمان و چیدمان آن‌ها است. اطمینان حاصل کنید که مقیاس مبلمان متناسب باشد که باعث ایجاد هماهنگی می‌شود، به‌ویژه اگر از طیف وسیعی از سبک‌های مبلمان استفاده می‌کنید.

مقیاس متوسط

در طراحی داخلی، منظور از مقیاس جلوة بصری اندازه و چگونگی تعامل اشیاء مختلف با یکدیگر در فضایی معین است. سبک‌های مختلف مبلمان می‌توانند مقیاس‌های متفاوتی داشته باشند و مبلمان ترنزیشنال معمولاً مقیاس متوسطی دارند، یعنی مبلمان خیلی بزرگ یا خیلی کوچک نیستند. این امر باعث می‌شود مبلمان ترنزیشنال گزینه‌ای عالی برای همة اتاق‌های خانه باشد.

نمونه‌های از سبک‌های مبلمان ترنزیشنال

گرچه طراحی سنتی و مدرن شامل طیف گسترده‌ای از سبک‌های مبلمان نیش هستند، سبک ترنزیشنال به دنبال وام گرفتن از هر دو روند است که باعث ایجاد چند دسته‌بندی وسیع شده است.

کلاسیک معاصر

مبلمان معاصر اصطلاحی عمومی است که شامل تمامی مبلمانی می‌شود که هم‌چنان به‌روز محسوب می‌شوند. و مبلمان ترنزیشنال بهترین توصیف از مبلمان کلاسیک معاصر هستند زیرا ظاهر سنتی‌ را با سلیقة مدرن می‌آمیزند. از ویژگی‌های عمومی این سبک مبلمان می‌توان به رنگ‌های مکمل، اشکال ساده، لبه‌های گرد، مبلمان منحنی، پارچه‌های مخمل، رنگ‌های گرم و بافت‌های متنوع اشاره کرد.

طراحی معاصر کژوال

شاید بتوان گفت آشناترین ظاهر معاصر، طراحی معاصر کژوال (غیررسمی) است که لبه‌های تیز سبک‌های مدرن اواسط قرن را گرفته و آن‌ها را نرم می‌کند تا ظاهری راحت‌تر و ملایم‌تر بیافریند. مبلمان معاصر کژوال مانند طراحی ترنزیشنال، کاملاً خنثی هستند، که باعث می‌شود همه‌جا محبوبیت فوق‌العاده‌ای داشته باشند. طراحی معاصر کژال، علاوه بر لبه‌های گرد از رنگ‌های چوبی متوسط، بافت‌های مکمل و راحتی‌های نرم و پر از کوسن بهره می‌گیرد

سرویس پذیرایی روژا

طراحی معاصر وینتیج

مبلمان وینتیج (قدیمی و نوستالژیک) به مبلمانی گفته می‌شود که حداقل بیست سال از عمرشان گذشته باشد. اما از منظر طراحی ترنزیشنال، به مبلمانی گفته می‌شود که با تقلید و الهام از مبلمان قدیمی وینتیج ساخته شده‌اند و در عین حال زیبایی‌شناسی معاصرتری را به نمایش می‌گذارند. ویژگی‌های متداول طراحی معاصر وینتیج شامل خطوط تمیز، مواد طبیعی، تأکیدات جسورانه، و جلوة غیرخودنمایانه است. 

طراحی مدرن کانتری

 طراحی مدرن کانتری (روستایی) می‌تواند شامل سبک‌های مد روز فارم‌هاوس (خانة کشاورزی) یا سبک‌های طبیعی‌تر روستیک باشد. طراحی مدرن کانتری معمولاً احساس دنج بودن را منتقل می‌کند و راحتی و کاربرد را در اولویت قرار می‌دهد که منطبق بر ذات سبک‌های ترنزیشنال است.  ویژگی‌های متداول طراحی مدرن کانتری عبارت هستند از: چوب کهنه‌نما، لوازم آنتیک، چوب خام، رنگ‌های ملایم و چاپ‌های فرسوده.

خطوط تولید معروف مبلمان

 بسیاری از خطوط معروف مبلمانی که در فروشگاه استار فرنیچر و مترز ارائه می‌کنیم، زیرمجموعه طرح‌های ترنزیشنال قرار می‌گیرند. هم مجموعة خانه ریچل ری (شخصیت تلویزیونی و سرآشپز معروف) و هم مبلمان تریشا یروود (ستاره موسیقی سبک کانتری) را می‌توان در دسته طرح‌های ترنزیشنال قرار داد. زیرا طراحی‌های سنتی کلاسیک را با روندهای مدرن در هم می‌آمیزند تا ظرافتی غیررسمی  بیافرینند.

نمونه‌هایی از مبل‌های ترنزیشنال که در وب‌سایت استارفرنیچر در دسترس هستند

اگر به دنبال مبلمان ترنزیشنال مناسب برای خانه یا آپارتمان خود هستید، ما در استار فرنیچر و مترز موجودی عظیمی از مبلمان ترنزیشنال برای انواع اتاق‌های خانه داریم. علاوه بر آن می‌توانید از خدمات رایگان طراحی داخلی ما بهره بگیرید. کمکتان می‌کنیم که سبکتان را شکل دهید و بی‌نقص‌ترین مبلمان را متناسب با ظاهر مختص خودتان انتخاب کنید. ترفندهایی را دربارة چیدمان خانه در اختیارتان قرار می‌دهیم که خانه‌ای راحت، شیک و به‌روز طراحی کنید. 

در سبک ترنزیشنال، مبلمان اتاق نشیمن علاوه بر ترکیب سبک‌های سنتی و مدرن، غیررسمی و راحت است. برای این منظور، کمدهای اتاق نشیمن سبک ترنزیشنال به جای آن‌که بلند و باریک باشند، افقی، طویل و بزرگ هستند و در مبلمان این سبک، معمولاً از رنگ‌های خنثی و رومبلی‌های لطیف استفاده می‌شود. توجه ویژه‌ای به لایه‌بندی و روش‌های متعادل‌سازی قطعات مدرن و سنتی داشته باشید که ظاهری منسجم و مقیاسی متناسب داشته باشند. سبک ترنزیشنال در هنگام انتخاب دکوری‌ها و لوازم جانبی خانه، به ادغام مینیمالیسم طراحی مدرن با ظاهر کمی شلوغ‌تر سبک‌های سنتی می‌پردازد. ترکیب ظرافتمندانه و فکرشده‌ای از کوسن‌های تزئینی، کتاب، عثمانی، شمعدان، گل، چراغ، تزئینات دیواری و فرش را توصیه می‌کنیم.

شـرکت رافـل با سـابقه بیش از نیم‌قـرن فـعالیت در عـرصه هنر صنعت مبلمان.

مقالات مرتبط