جستجو کردن
  • درخواست نمایندگی

تاریخچه آینه

تالیف و ترجمه :
ساناز طایفه ، طراح مبلمان – مدرس دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران
مهدی طلاجوی ، طراح ارشد مبلمان

مدت زمان مطالعه : ۴ دقیقه

اشتراک گذاری :

تاریخچه آینه

قبل از اختراع آینه انسان فقط سطح آب ساکن را داشت تا تصویر خودش را ببیند. آینه‌­های اولیه احتمالن حوضچه­ هایی از آب ساکن، سنگ و یا ظروف سفالی حاوی مایع بودند.

اولین آینه ­های ساخته شده توسط انسان به حدود 6000 سال قبل از میلاد در ناحیه آناتولی (ترکیه امروزی) مربوط می-شود. این آینه‌­ها قطعاتی از سنگ­‌های صیقلی مانند اُبسیدین که یک شیشه آتشفشانی طبیعی بود.

حدود 2000 سال بعد آینه‌های انعکاسی بیشتری با سطوح فلزی صیقلی طراحی شد. آینه­‌های فلزی صیقلی مانند برنز، مس، نقره و طلا قرن­‌ها مورد استفاده قرار گرفت. اما این آینه-ها همیشه در ابعاد کوچکی ساخته می­شدند و کمیاب و ارزشمند بودند. در آن زمان کیفیت پرداخت سطوح بود که قدرت بازتاب کم و بیش قابل توجهی را ارائه می­داد. اما این تکنیک اجازه دست یافتن به آینه­‌های باکیفیت بالا را نداد و سطح آن به سرعت اکسید می­شد.

در این مقاله گروه مبلمان رافل درباره تاریخچه آینه به شما خواهد گفت 

به گفته‌­ی برخی از دانشمندان، اولین آینه ­های شیشه‌­ای متالیک شده در قرن اول بعد از میلاد در سیدون (لبنان کنونی) اختراع شد. سپس این تکنیک در امپراتوری روم توسعه یافت.

آینه­ ها از کریستال سنگ صیقلی ساخته می­شدند که روی آن ورق‌ه­ای از طلا، نقره و یا سرب اعمال می­شد . این آینه­ های شیشه‌­ای بسیار کوچک به قطر 2 تا 7 سانتیمتر بیشتر شبیه به بلاگردان یا زیور­آلات بودند. کیفیت متوسط آنها باعث شد رومیان برای چندین قرن آینه­های فلزی صیقلی به ویژه آلیاژ قلع را ترجیح دهند.

در قرن پنجم میلادی چینی‌­ها شروع به ساخت آینه با استفاده از آمالگام (ملغمه) نقره-جیوه کردند. این تکنیک جدید چند قرن بعد الهام بخش سازندگان اروپایی در دوره رنسانس (قرن 16) شد، یک آینه شیشه ای ساختند که با یک آلگام قلع-جیوه پوشانده شده بود.­

در قرن شانزده میلادی در اروپا شاهد ظهور تولید آینه­ هایی با مواد کم و بیش گرانبها با تنوع زیاد فرم و تزئینات قاب بودیم.

کشف آینه شیشه­‌ای یک انقلاب واقعی بود. تاریخ و مکان دقیق آن ناشناخته است. اما ونیز در قرن شانزده میلادی به دلیل شیشه­‌کاری­هایش با استفاده از این تکنیک جدید مشهورشد. در جزیره مورانا ونیز شیشه سازان چیره دست امکانات جدیدی به استفاده از آینه م­ دهند. این روش و راز ساخت آینه به کندی در اروپا گسترش یافت. ایتالیا انحصار تولید خود را حفظ کرد و با تاثیر­گذاری کاراکتر تولیدی هنری خود آثارش را به بقیه اروپا صادر می­کرد.

اولین قاب­های آینه­‌های ایتالیایی، قاب­های ساده چوبی از چوب­‌های صنوبر، شاه بلوط و گردو بود. این قاب­ها کم کم با روحیه گوتیک و رنسانس سازگار شدند و با انواع فرم­های بر گرفته از معماری چون ستون­‌ها، سردیس‌­ها، تزئینات غنی از شخصیت­‌های اسطوره­ای ، مروارید و برگ های آکانتوس حجیم تر شدند. تزئینات برنزی، سنگ­‌های قیمتی و نیمه قیمتی مانند عقیق اغلب با چوب ترکیب می­شد. معروف­ترین آینه­‌ای که ازاین دوره باقی مانده است، آینه ماری دو مدیچی است که امروزه در موزه لوور نگهداری می­شود.

تاریخچه آینه در قرن هفدهم

در طول قرن هفدهم در سایر کشورهای اروپایی کارخانجات با استفاده از تخصص استادان شیشه ونیزی ظاهر شدند.

تولید آینه شیشه­‌ای روز­به­روز بهبود می­یافت و به دست آوردن سطوح بزرگ و بزرگ­تر و ادغام آینه در طراحی فضای داخلی امکان پذیر کرد. فرم­ها و قاب­‌های آینه­‌ها با سبک کلی دکوراسیون هماهنگ می­شد. به تدریج فرانسه شروع به تحمیل سلطه خود و تولید آینه­ های خود از زمان سلطنت لویی سیزدهم کرد. پادشاه حمایت خود را از تولید آینه به عنوان یک آفرینش هنری به خوبی نشان داد.  

در زمان سلطنت لویی چهاردهم قاب­های طلاکاری شده به سبک فرانسوی با حکاکی­ های فراوان ظاهر شد. خلاقیت‌­های بدیع توسط تعداد زیادی از صنعتگران برای تزئین اقامت­گاه­‌های سلطنتی و اشرافی ساخته شد که معتبرترین آنها گالری آینه در کاخ ورسای و سالن مارکی در شامبور و کاخ فونتنبلو بود.

پس از سبک لویی چهاردهم سبکی که روکوکو خوانده شد با فرم­‌های پیچ خورده و نامتقارن همچنین سبک آندره-شارل بوول (مبل ساز معروف فرانسوی) از محبوبیت زیادی برخوردار شدند. در این سبک­ ها با ترکیبی از چوب­‌های گرانبها، فلس­ها، مادر مروارید و برنج، آینه‌­های لاکی با زیورآلات برگرفته از ساختمان­‌های چینی و گیاهان غیر بومی به فرانسه معرفی کرد.

در طول قرن ­های 17 و 18 میلادی تمام اروپا از سبک حجیم قاب­‌های طلاکاری شده به تزئینات سبک­تر و تاثیرات خارجی روی آوردند. به ویژه در آغاز قرن 18 میلادی تاثیرات تزئینات فرانسوی دانیل مارو در چندین کشور اروپایی به ویژه انگلستان احساس شد.

تاریخچه آینه در دوران نئوکلاسیک

در دوره نئوکلاسیک نقوش آنتیک در تزئینات قاب آینه نمایان شد. اشکالی مانند فرم تخم مرغ، کاریاتید، و نخل. در فرانسه امپراتریس ژوزفین (همسر ناپلئون) مجموعه کاملی از آینه ساخته شده به روش باستانی به سبک امپراتوری داشت.

نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی ساخت آینه با تقلید از سبک­های قبلی مطابقت داشت. تزئینات بیشتر و بیشتر از گچ و گچ طلاکاری شده بود که امکان تولید انبوه را فراهم می­کرد.  در این میان فقط ونیز بود که سنت آینه­‌های تمام شیشه­‌ای به سبک روکوکو خود را حفظ کرد.

پس از ظهور سبک آرت نوو (هنر نو) با ظاهری از یک سبک اصیل شخصی که ناشی از روح زمانه بود و نه تقلید از گذشته، تاثیرات چینی و ژاپنی در اقتباس­‌های شخصی ظاهر شد. هنرمندان، خالقان و طراحان اصلی آینه­‌ها مانند هانری ون دو ولد– معمار و نقاش و دیزاینر بلژیکی-، ریچارد ریمناشنایدر و برنهادت پان کوک اشیای بی نظیری تولید کردند.

آرت نوو از سال 1920 تا 1939 توسط آرت دکو جانشین شد. طرح­‌های کاملا جدید برای مخالفت با ایده‌­های لحظه‌­ای با هدف ایجاد فرم‌­های جدید برای یک عملکرد از سال 1920 در آلمان با باهاوس در کشورهای اسکاندیناوی ایتالیایی‌­ها و آمریکایی‌­ها بود. این ظهور ایجاد مبلمان مدرن با سبک و طراحی معاصر بود.  

شـرکت رافـل با سـابقه بیش از نیم‌قـرن فـعالیت در عـرصه هنر صنعت مبلمان.

اگر به این مقاله علاقه داشتید میتوانید مقاله مبلمان نئوکلاسیک را مطالعه کنید

مقالات مرتبط